Registrujte se a získejte 5% slevu! Doprava po ČR při objednávce nad 2000Kč zdarma. Doprava na Slovensko zdarma při objednávce nad 3000Kč!

Offsetové háčky

 

Offsetové háčky jsou určené zejména na přívlač v zarostlých nebo na překážky bohatých vodách. V tomto článku bych vám chtěl povědět něco o těchto háčcích, o způsobu nastražení a vychytávkách, které používám při přívlači.

offset

Kdy háčky používám?

Offsetové háčky používám hlavně při prvotním průzkumu v místech, kde neznám přesný profil dna řeky, rybníku nebo přehrady.

Dále při prochytávání zajímavých míst, kde žují dravci - tady se často nachází spoustu překážek, o které by mohl rybář s klasickými jiggovými hlavami spoustu nástrah utrhnout.

Dalo by se říci, že při prvním příchodu na neznámé místo raději nejprve házím do vody nástrahu na offsetovém háčku než na jiggovce. Až když si místo takzvaně ochytám a oťukám, tak přecházím na klasické jiggovky.

Offsetové háčky taky používám velice rád při lovu okounů na umělé nástrahy v mělkých vodách, kdy je lepší, když je háček schovaný v nástraze, aby nezachytával okolní nečistoty nebo různé klacíky či listí.

Jak háčky nastražuji?

Alfou a omegou při rybolovu s ofsetovými háčky je správné nastražení a napíchnutí umělé nástrahy na háček. Jako první rybář musí zvolit úměrně velký háček k velikosti nástrahy.

Nastražený háček by měl sahat většinou k první polovině nástrahy. Následně háčkem propíchnu nástrahu v „oblasti hlavy“ hrotem dolů. Poté celé ramínko háčku protáhnu až k očku a háček propíchnu ve správné vzdálenosti zpět do nástrahy. Hrot háčku by měl vycházet souměrně se „hřbetem“ nástrahy. Nastražená nástraha by neměla být nijak pokroucená.

„Alfou a omegou při rybolovu s ofsetovými háčky je správné nastražení“

1

2

31

Od jaké firmy zvolit offsetový háček?

V dnešní době je spousta firem, jež se zabývají výrobou offsetových háčku, ale existuje jedno pravidlo, kterým byste se při výběru měli řídit. Háčky by měly být extrémně ostré a vyrobené z tenkého, ale kvalitního drátu.

Jedny z nejlepších offsetových háčků na trhu dělá Japonská společnost Decoy. Pokud byste chtěli do háčků investovat méně, avšak zároveň si udržet vysokou kvalitu, volil bych offsetové háčky firmy Crazy fish.

4

Jaké nástrahy volit?

Offsetový háček se dá nastražit v podstatě na jakoukoliv gumovou nástrahu, ale mělo by platit pravidlo, aby nástraha byla z měkkého materiálu, aby se háček dobře a správně zasekával při záběru. Pokud by však nástraha byla z tvrdšího gumového materiálu, stačí nástrahu jemně podélně naříznout a do řezu vpravit háček.

Se zátěží nebo bez?

Při lovu ve větších hloubkách nebo při lovu propadem kupříkladu candátů rád připevňuji na offsetový háček čeburašku. Při použití čeburašky jsem schopen rychle a efektivně měnit zvolené zátěže, a tak mohu prochytat celý vodní sloupec.

5

Nástrahou na offsetovém háčku bez zátěže rád prochytávám mělké a zarostlé revíry a snažím se přelstít neokoukaným a pomalým pohybem nějakou štiku či okouna.

 

Vychytávka na závěr

Pokud rádi lovíte štiky v silně zarostlých lokalitách, určitě by vám lov mohl zpříjemnit „protizáchytový offsetový háček“. Je to háček, na němž je připevněná smyčka z tvrdého fluorocarbonu, která kryje hrot háčku a tím pádem se nezasekává mezi vodní rostliny. Tyto háčky rád nastražuji na nymfy od firmy Relax a snažím se na ně právě na zarostlých revírech lovit velké štiky.

 6

 Protizáchytové háčky se dají koupit, ovšem s trochou šikovnosti, offsetovým háčkem a 0,70 fluorocarbonem se dá takový háček vyrobit doma. Takovouto přípravou si můžete zkrátit například čekání na novou rybářskou sezónu.

Jan Augustynek